Blog bydlení

Zima na zahradě – leden

Venku je zima až praští, vítr se opírá do stromů i do oken, bílý sníh poletuje vesele ve vzduchu a usedá na naši zahradu, kterou děti zaplňují sněhuláky. Mráz odvádí poctivě svou práci a tak kromě veselých rampouchů obaluje naše stromy i keře nánosy ledu a k velké radosti dětí kreslí na okna svá originální umělecká díla. Zahradu, na které tak rádi relaxujete, pozorujete z okna svého domku a přemýšlíte, kdy letos asi začne jaro. Pokud vás už svrbí prsty a těšíte se na jarní práce, péči své zahradě můžete dopřát i na počátku nového roku.

 

Roubování a řízkování je v lednu ideální

 

Leden je pravý čas pro odebrání roubů třešní a višní, stejně jako k řízkování. Rány na stromě nezapomeňte ošetřit štěpkařským voskem a když už budete poletovat kolem stromků, zkontrolujte také, zda mráz nedal některým zabrat více než obvykle a případné praskliny taktéž voskem ošetřete.

Prořezat můžete také okrasné stromky a u všech stromů snáze zkontrolujete uschlé větve, které můžete odstranit. Pokud v korunách stromů zůstalo zapomenuté ovoce, odstraňte jej, aby se nestalo na jaře šiřitelem škůdců a infekcí.

 

Sněhová peřina pomáhá i škodí

 

Aneb jako ve všem i v případě sněhové nadílky platí, že nejlepší je všeho tak akorát. Dost těžko  přísun sněhových vloček ovlivníte, můžete však snadno na své zahradě sníh přerozdělit. Pokud máte sněhu dostatek, zkontrolujte sněhovou pokrývku na stromech a keřích. Snadno se může stát, že jeho přílišná tíha poláme větve stromků, přeci jen, i sníh něco váží. Nejvíce škody pak dokáže napáchat v době tání, kdy se velká tající sněhová peřina často v noci promění v ledovou krustu, která dokáže napáchat pěknou paseku. Proto pokud to lze, je dobré dát si tu práci a sníh z větví oklepat a stromkům odlehčit. Týká se to především jehličnatých stromků, ale i hustých živých plotů. Naopak ke kořenům můžete sníh přihrnovat, postará se o dávku přírodní závlahy a připraví stromek na případné sušší jaro. Tuto zábavu můžete svěřit dětem a vy se můžete pustit do házení sněhu do skleníku, který mu dodá potřebnou vláhu a pomůže organismům připravit půdu na novou sezónu.

 

Starejte se o život na své zahradě

 

I když se ptačí chřipka skloňuje opět ve všech pádech, ptáci přikrmování potřebují a také odborníci zatím nedošli k závěru, že je potřeba přikrmování zakázat, ba naopak. Nebojte se tedy v teple domku vyrobit s dětmi krmítka a dopřát ptačím návštěvníkům pořádnou hostinu, kterou budete z vyhřátého obývacího pokoje sledovat u hrníčku čaje. Pokud máte na své zahradě také jezírko, nezapomeňte osazenstvu pravidelně do ledu dělat díry a také odstraňujte sníh z ledu. Pokud je totiž pod ledem dlouho tma, přemnoží se na stěnách jezírka řasy, které produkují oxid uhličitý a ten rybám ve velkém vůbec neprospívá.

 

Plánujte, sázejte a opravujte

 

Pokud je vám zima dlouhá, je nejvyšší čas zkontrolovat stav nářadí a zahradních pomůcek, opravit co opravit lze a vyrazit na obhlídku novinek a nákup nových kousků. Leden je přímo nejlepší čas jak s příchodem nového roku, v čase kdy je zima v pomyslné půli a jaro se blíží alespoň kalendářně, začít plánovat co nového na své zahradě vylepšíte, zasadíte či vytvoříte. Plánujte, nakukujte do katalogů a brouzdejte na internetu a hledejte inspirace, jak si svou zahradu ještě více zútulnit. A pokud vám chybí něco zeleného na chroupání, vypěstovaného na vaší zahrádce, dopřejte si alespoň aromatickou, zdravou a chutnou řeřichu, s jejímž rychlením za oknem vám zcela jistě rády pomůžou vaše ratolesti. Ostatní semínka si už můžete nakoupit s předstihem, některá můžete dokonce vysázet a předpěstovat doma stejně jako papriku či kořen petržele, celeru a cibuli. Pro ostatní si můžete alespoň připravit veselé cedulky, to aby se vám pak záhonky nepopletly :)

Názory

Přidat názor