Blog bydlení

Živá vánoční výzdoba aneb jak pečovat nejen o vánoční růži

Vánoční výzdoba se dá pojmout různými nápaditými, originálními i osvědčenými způsoby, nejdůležitější je však samozřejmě kouzlo tohoto jedinečného okamžiku roku. Pokud i u vás doma nesmí chybět živá výzdoba nejen v podobě živého voňavého stromečku, ale také živých pokojových rostlin, které jsou také léta symbolem českých vánoc, máme pro vás par rad, jak se o vánoční růži, brambořík i azalku správně starat.

 

Aby nestrádaly a aby jim to o Vánocích slušelo

 

Každá, nejen pokojová, rostlina má během zimních měsíců nouzi o sluneční záření, které nám často blokuje šedivá a pošmourná obloha. I když dešti, slunci ani větru poručit neumíme, vůbec nevadí. Vánočním květinám můžete chybějící atributy nahradit i jinak. Správnou péčí! Nic se však nemá přehánět a to platí hlavně u přihnojování. Především azalka, která vydrží kvést i dva měsíce, je velmi náchylná na předávkování vápníkem. Proto pozor při hnojení a zálivku raději obstarávejte převařenou vodou, či vodou dešťovou. Místo pro její umístění volte také pečlivě – v přehřáté místnosti vám brzy opadá, zatímco v chladnější budou její barvy zářit zdravě a po mnoho týdnů.

 

Omamná vůně za odměnu

 

Brambořík je v našich domácnostech oblíbený nejen pro zajímavou barevnost, ale především pro svou vůni, kterou nejlépe doceníme právě o Vánocích. Ať už propadnete bramboříku v barvě karmínu, rudé, fialové, růžové či čistě bílé barvě, rozhodně jej také umístěte do chladnější místnosti. Ideální je vstupní hala, chodba či vaše ložnice.

 

Vánoce hlásí i slaví i ve svém názvu

 

Vánoční hvězda má bezesporu své kouzlo a v mnoha domácnostech nahradí či sekunduje vánočnímu stromečku. Aby vám však skutečně na Vánoce vykvetla, i vánoční růži musíte dopřát to, po čem touží. Ať už si vyberete vánoční růži lososovou, bílou, růžovou či rudou, rozhodně potřebuje teplotu vzduchu kolem dvaceti stupňů a především pravidelnou zálivku bez přemokření. Vánoční růži nesvědčí ani blízkost topení – suchý vzduch má často za následek opadávání listí. Několikrát za den tedy můžete vánoční růži dopřát jemný poprašek vody z rozprašovače.

Názory

Přidat názor